Möte med föreningens funktionärer

skedde sista torsdagseftermiddagen i april i salen Fristaden på Medborgarskolan.

Styrelsen genom sekreteraren Agne Saläng hälsade välkommen och lät genom deltagarna presentera föreningens verksamhet. Agne betonade vikten av medlemmarnas engagemang och delaktighet i föreningens alla grenar. Utan det blir det ju ingen förening.

Kaffe och tårta serverades och gemytet och gemenskapen var påtaglig. Den utlovade underhållningen bestod av att Lennart Pettersson (ordförande i vykortsföreningen) höll i en frågesport. Sexton olika bilder på byggnader från förr och nu i Eskilstuna visades.

De infödda eskilstunaborna kände igen allt och kunde också bidra med detaljer och anekdoter. Alla vann och kunde glada i hågen ge sig av hemåt nonchalerande den snålblåst som tydligt visade att våren inte var i antågande. 

Skrolla till toppen